Kortowiada 2022: idzie nowe!

Piętnastu artystów na dużej scenie, cztery dni Silent Party i jedyne tak wyjątkowe miejsce na mapie Polski: Kortowo. Tak wygląda podstawowy przepis na Kortowiadę 2022. Ale na tym nie koniec! Dodatki będą również robić wrażenie.

Czas pandemii wyraźnie pokazał nam, że trzeba być przygotowanym na różne zmiany. Podejmujemy więc wyzwanie i zamiast odcinać kupony od sukcesów poprzednich edycji olsztyńskich juwenaliów, otwieramy się na nowości.

Po pierwsze: termin. Olsztyńskie święto studentów nie odbędzie się, jak to zwykle bywało, w maju. Na 61. Kortowiadę trzeba będzie poczekać jednak tylko nieco dłużej: do 1 czerwca. To data łatwa do zapamiętania, bo w tym dniu od lat obchodzimy nie tylko Dzień Dziecka, ale i Święto UWM.

Po drugie: miejsce koncertów. Górka Kortowska, będąca symbolem naszych juwenaliów, musi chwilowo odetchnąć od imprez. Właśnie przechodzi gruntowną modernizację, która nie zniszczy jednak niczego z jej naturalnego uroku. Specjaliści wzmocnią podłoże i zajmą się przygotowaniem infrastruktury oraz zaplecza technicznego. To pozwoli w przyszłości na sprawne i bezpieczne organizowanie wydarzeń na terenie Górki. W oczekiwaniu na zakończenie prac, przeniesiemy się w miejsce równie urokliwe: na kortowską plażę.

Zainspirowani potencjałem Kortowa, motywem przewodnim tegorocznej Kortowiady chcemy uczynić hasło „Green Camp”. To bardzo bliski nam temat, ponieważ nasza uczelnia określana jest często mianem „Zielonego Uniwersytetu”, promującego ekologię i działającego w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju – tłumaczy Piotr Wałejko, przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studentów UWM w Olsztynie.Przygotowując festiwal, dbamy o naturalne piękno naszego miasteczka. Juwenalia traktujemy także jako okazję, by pokazać wszystkim osobom spoza UWM zalety naszego kampusu. Planujemy zaproponować uczestnikom wydarzenia wiele form aktywności będących wskazówkami dotyczącymi tego, jak (i dlaczego) dbać o środowisko.

Kolejna nowość to większa liczba dni z koncertami na scenie głównej. 15 artystów będzie na niej grać przez trzy dni (zamiast dotychczasowych dwóch), czyli od czwartku do soboty. W trakcie olsztyńskich juwenaliów pojawią się artyści reprezentujący  różne gatunki muzyczne. Wiemy, że możemy sobie pozwolić na nieoczywiste wybory, bo uczestnicy Kortowiady zawsze okazują się doskonałą publicznością. Gorąco i gościnnie przyjmowali przecież zarówno legendarnego Krzysztofa Krawczyka, jak i debiutującego Matę, który w Kortowie grał swój pierwszy koncert.

A skoro jesteśmy przy muzyce, to informujemy, że, w zgodzie z tradycją festiwali, nazwiska kolejnych wykonawców, którzy zagrają u nas swoje koncerty, będziemy… dawkować. Pierwszej niespodzianki wypatrujcie już 18 stycznia!

Wiemy, że nie samymi koncertami Kortowiada stoi, dlatego podczas największego olsztyńskiego święta kultury studenckiej nie zabraknie także tradycyjnych i zupełnie nowych wydarzeń towarzyszących. W specjalnej strefie, za którą odpowiedzialna będzie Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM, zaproponujemy mnóstwo atrakcji aktywizujących uczestników festiwalu. Wsłuchawszy się w Wasze głosy, zdecydowaliśmy się także na rozszerzenie formuły wydarzenia znanego pod nazwą Silent Party. Fani „cichych imprez” będą mieli okazję uczestniczyć w nich od środy do soboty.

Sprzedaż biletów na tegoroczne juwenalia UWM rozpocznie się 22 lutego. Warto zapamiętać tę datę, ponieważ w związku ze zmianą formuły Kortowiady, ich liczba będzie limitowana. Ale to nie wszystko: kupno biletów w przedsprzedaży to spora oszczędność. Niższe ceny biletów zaproponujemy także studentom olsztyńskiego Uniwersytetu.

Organizatorami 61. Edycji Kortowiady są Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (reprezentowany w tym zakresie przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego) oraz Fundacja Samorządu Studentów UWM.