Kayah - Kortowiada - największy festiwal studencki w Polsce
Kayah

Kayah

KAYAH

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. Wszechstronna muzycznie artystka, najczęściej poruszająca się w klimatach folk, pop, soul i jazz. Autorka wielu przebojów jak “Za późno”, „Supermenka“, „Na językach“, „Testosteron“, „Prawy do lewego“, „Śpij Kochanie Śpij”, czy świąteczny „Ding Dong”.

Obecna na scenie muzycznej już od ponad 25 lat. Swój pierwszy autorski album – “Kamień” wydała w 1995 roku. Płyta został świetnie przyjęty przez krytyków i całą branżę muzyczną, a sama artystka od razu zyskała rzeszę wiernych fanów.

Od tego czasu, Kayah wydała 10 albumów prezentujących jej fascynacje muzyką folkową (”Kayah i Bregović”, “Transoriental Orchestra), klubową (“Zebra”, “JakaJaKayah”, “Stereo typ”), soulową i jazzową (“Kamień”, “Skała”), a nawet klasyczną (“Kayah & Royal Quartet”). W jej dorobku znalazła się również płyta z cyklu “MTV Unplugged”, do której nagrania Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej. Płytą podsumowującą pierwszy etap działalności artystycznej Kayah był dwupłytowy album “The Best and The Rest” wydany w 2005 roku, którym artystka jednocześnie pożegnała się z była wytwórnią Sony BMG i rozpoczęła wydawanie płyt we własnej wytwórni płytowej Kayax, którą założyła wspólnie ze swoim wieloletnim menedżerem i przyjacielem – Tomikiem Grewińskim. W swojej wytwórni KAYAX, Kayah promuje utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością. Firma ma na koncie już ponad 90 publikacji muzycznych i książkowych.

DYSKOGRAFIA

1995 „Kamień”

Pierwszy solowy autorski album Kayah wydany w 1995 roku w Zic – Zac Music Company. Album oscylujący w klimatach soul, jazz oraz R&B, został świetnie przyjęty przez krytyków i całą branżę muzyczną, idealnie trafił w lukę na polskiej scenie muzycznej, szybko osiągając status „złotej płyty”.

1997 „Zebra”

Swoją drugą – wydaną przez BMG Poland – płytą, Kayah umocniła swoją pozycję na polskim rynku muzycznym. Album, promowany teledyskami do piosenek „Na językach” oraz „Supermenka”, szybko zyskał status platynowej płyty, a Kayah okrzyknięto wokalistką roku 1997 w plebiscycie wszystkich dziennikarzy radiowych

„Playbox”.

1999 „Kayah i Bregović”

Efekt współpracy muzycznej Kayah z Goranem Bregovićem, znanym bałkańskim kompozytorem. Krążek promowany utworami „Śpij kochanie śpij” oraz „Prawy do lewego”, sprzedał się w Polsce w ponad 700 tysiącach egzemplarzy (7-krotna „platyna”), stając się największym sukcesem artystyczno – komercyjnym ostatnich lat. Sukces płyty w Polsce spowodował jej wydanie w kilkunastu krajach.

2000 „JakaJaKayah”

Po niekwestionowanym sukcesie poprzedniej płyty, Kayah już w kilka miesięcy później, wydała kolejną autorską płytę „JakaJaKayah”. Wystarczyły 4 dni, aby sprzedać aż 50 tysięcy egzemplarzy, 10 dni, aby stała się płytą miesiąca w 68 stacjach radiowych w Polsce, 30 dni aby stacje radiowe odtworzyły pierwszy singiel „Jaka Ja Kayah” 4 tysiące razy!

2003 „Stereo Typ”

22 sierpnia 2003 roku, ukazała się kolejna autorska płyta Kayah. Album promował singiel “Testosteron”. Utwór królował na listach przebojów, a krążek osiągnął status platynowej płyty.

2005 „The Best & The Rest”

Dwupłytowy album, na którym znalazły się największe przeboje artystki oraz utwory, które wcześniej nie zostały wydane na jej autorskich płytach. Wydawnictwo promowała kompozycja Andrzeja Smolika “Jutro rano”. Album był jednocześnie ostatnią płytą artystki wydaną w wytwórni Sony BMG.

2007 „Kayah MTV Unplugged”

Zapis koncertu, który odbył się 28 listopada 2006 roku w Łodzi, w ramach słynnego cyklu MTV Unplugged, do którego Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo – Wschodniej. Wśród zaproszonych przez artystkę gości była między innymi Anna Maria Jopek, amerykański beatboxer – Chesney Snow, czy kubański perkusjonista – Ariel Silva Valdes. CD i DVD z koncertu Kayah MTV Unplugged ukazało się w sklepach w marcu 2007 roku i wydane zostało przez wytwórnię Kayax, której Kayah jest współwłaścicielką.

2009 „Skała”

Po intensywnej pracy w studiu, we wrześniu 2009, ukazała się po sześciu latach od poprzedniego autorskiego albumu płyta Kayah „Skała”. Muzycznie, płyta jest bardzo akustyczna, pełna emocjonalnych i spokojnych rytmów oraz mądrych, dojrzałych i jak zwykle w przypadku Kayah – wyjątkowych tekstów. Nie zabrakło na niej muzycznych gości. Poza muzykami, grającymi na stałe w zespole Kayah, usłyszeć na niej można partie fortepianowe Janka Smoczyńskiego z zespołu June, gitarzystę z zespołu Zakopower i Bisquit – Tomka „Serka” Krawczyka, gitarzystę i wokalistę zespołu Sofa – Tomka Organka czy charyzmatycznych uczestników programu „Fabryka Gwiazd” – Martę Maćkowską i Nick’a Sinckler’a oraz ówczesną nową twarz Kayaxu – Sqbass’a. O partie instrumentów smyczkowych zadbał Royal String Quartet.

2010 „Kayah & Royal Quartet”

Album będący wyjątkowym połączeniem głosu Kayah z brzmieniem klasycznego kwartetu smyczkowego. Znalazły się na nim głównie dobrze znane utwory Kayah, w nowych wyjątkowych aranżacjach. Pierwotnie projekt miał być jednorazowym koncertem w ramach organizowanego przez Royal String Quartet festiwalu „Kwartesencja”, zaowocował jednak dziesiątkami koncertów i albumem wydanym przez Kayax w kooperacji z wydawnictwem Agora.

2013 „Transoriental Orchestra”

Album będący synergią żydowskich, słowiańskich, bałkańskich oraz perskich brzmień, w połączeniu z nieprzewidywalną mieszanką oryginalnych improwizacji etno‐jazzowych, elektroniki oraz muzyki filmowej. Do współpracy przy pomyśle Kayah zaprosiła Atanasa Valkov, kompozytora i producenta muzycznego. Premiera projektu miała miejsce w sierpniu 2012 roku na festiwalu Warszawa Singera. Koncert spotkał się z bardzo entuzjastycznym odbiorem co zaowocowało podjęciem decyzji o nagraniu płyty z tym materiałem. Premiera albumu miała miejsce 5 listopada – w dniu urodzin artystki. Na płycie Kayah śpiewa po polsku, hebrajsku, arabsku oraz w jidysz i ladino.

KOOPERACJE MUZYCZNE

Kayah i Goran Bregović

W 1999 roku, Kayah podjęła współpracę ze znanym muzykiem bałkańskim Goranem Bregovićem, wydając wspólną płytę „Kayah i Bregović”, która stała się wielkim wydarzeniem artystycznym i olbrzymim sukcesem komercyjnym.

Kayah i Cesaria Evora

Pod koniec 2000 roku, kompozycję napisaną przez Kayah, zaśpiewała z nią w duecie Cesaria Evora, co zaowocowało wydaniem w lutym 2001 wspólnego singla pt. „Embarcação”.

Kayah i Krzysztof Kiljański

Duet Kayah i Krzysztofa Kiljańskiego do kompozycji Witolda Cisło, z tekstem Kayah pt. „Prócz Ciebie nic” stał się wielkim przebojem i przyczynił się do bardzo dużej popularności Krzysztofa Kiljańskiego. Utwór znalazł się na jego debiutanckiej płycie „In the Room”, wydanej w wytwórni Kayax i do tej pory jest jednym z najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych.

Kayah i Andrzej Smolik

Artystka często i bardzo chętnie współpracuje z Andrzejem Smolikiem. Swoim wsparciem muzycznym patronował płytom „Skała” i „Transoriental Orchestra”. Ich wspólny utwór „Jutro Rano” promował wydawnictwo Kayah „The Best & The Rest”.

Kayah i Marcin Wyrostek

Artyści podjęli współpracę koncertową, zarówno w duecie, jak i z towarzyszeniem zespołu Coloriage. Kayah wydała także płytę Marcina Wyrostka „Coloriage” we własnej wytwórni, nagrywając również wspólny singiel na płytę do znanego utworu macedońskiego „Jovano, Jovanke”.

Kayah i Teofilo Chantre

W 2010 roku Kayah nagrała włoską wersję utworu „Embarcação” zatytułowaną „Vele al vento”, którą nagrała w duecie z Teofilo Chantre. Utwór został wydany na włoskiej składance „Capo Verde terra d’amore, vol. 2“

Kayah i Renata Przemyk

W 2010 wydana została płyta Kayah wraz z Renatą Przemyk zatytułowana „Panienki z temperamentem”, na którym znalazły się ich interpretacje piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów.

Kayah i Urszula

Wspólny utwór Kayah i Urszuli zatytułowany „Uwierz… to nie ja” w listopadzie 1997 roku został dołączony do magazynu “Playboy”.

Kayah i Michał Żebrowski

We wrześniu 2002 Kayah nagrała w duecie z Michałem Żebrowskim utwór „Dobry potwór nie jest zły”, który promował płytę „Poczytaj mi Tato 2”.

Kayah i June

Gościnny występ Kayah na płycie zespołu June w utworze „We have what we need”, który znalazł się na płycie „July Stars”, wydanej przez wytwórnię Kayax w 2012 roku.

Na początku swojej kariery Kayah była jedną z najbardziej rozchwytywanych

wokalistek drugoplanowych. Jej głos można usłyszeć m.in. na płytach Republiki, De Mono, Obywatela G.C. Stanisława Soyki, Atrakcyjnego Kazimierza, czy Martyny Jakubowicz.

KAYAX

W 2001 roku powstała wytwórnia płytowa Kayax Production & Publishing, którą artystka założyła wraz ze swoim wieloletnim menedżerem i przyjacielem – Tomikiem Grewińskim. Pierwotnie firma miała zajmować się wydawaniem płyt Kayah, jednak chęć promowania wspaniałych, często niszowych artystów, którzy nie mieliby szans w innych, bardziej komercyjnych firmach fonograficznych, sprawiła, że już w 2003 roku wydana została pierwsza płyta zespołu 15 Minut Projekt. Poszukiwania ciekawych artystów spowodowały sukcesy takich artystów jak Krzysztof Kiljański, Zakopower, Smolik, Maria Peszek, Sofa, czy L.U.C.

Kayax ma na swoim koncie już ponad 90 płytowych i książkowych wydawnictw takich artystów jak: Hey, Brodka, Artur Rojek, Maria Peszek, Andrzej Smolik, Zakopower, Urszula Dudziak, Marcin Wyrostek, Novika, Maja Kleszcz, Sqbass, Patrick The Pan, Sara Brylewska, Krzysztof Zalewski, Grabek, Atom String Quartet, Bisquit, Sofa, June, Mosqitoo, Loco Star, Andrzej Bachleda, Envee, Kapela ze Wsi Warszawa, Benzyna, Fox, L.U.C., Jimmy Scott i in. Pierwszą książką wydaną przez Kayax był „Bezwstydnik” Marii Peszek wydany w 2008 roku. Od tego czasu wydana została także książka autorstwa Krzysztofa Grabowskiego „Dezerter. Poroniona generacja?” w dwóch wersjach językowych i bestsellerowe wspominki Urszuli Dudziak „Wyśpiewam Wam Wszystko”.