Parada Wydziałów to kultowe już wydarzenie, które rozpoczyna Kortowiadę – Najlepsze Juwenalia w Polsce! Studenci wszystkich wydziałów przemaszerują w niezwykle barwnym i bardzo głośnym korowodzie ogłaszając całemu miastu, że doroczne święto Żaków właśnie się rozpoczyna. W trakcie pochodu studenci - na czele ze swoim reprezentantem - Przewodniczącym Samorządu Studenckiego UWM, przejmą władzę nad miastem.

W trakcie Parady, wydziały będą prezentować się w różnoraki, często bardzo nieszablonowy sposób wszystkim turystom i mieszkańcom Olsztyna. Balony, flagi i transparenty to obowiązkowe atrybuty studentów przemierzających arterie miasta. Jednak na tym ich kreatywność się nie kończy. Studenci co roku zaskakują wszystkich widzów, współuczestników oraz organizatorów Kortowiady. To właśnie Parada Wydziałów jest idealnym momentem do zaprezentowania najrozmaitszych i najdziwniejszych pomysłów, które bardzo często są wręcz niewyobrażalne i potwierdzają zdanie, że studencka fantazja nie zna granic.

Parada wystartuje z olsztyńskiej starówki(ul. Prosta i rynek staromiejski). Studenci poszczególnych wydziałów wyruszą w ściśle ustalonej kolejności, o której piąty raz z rzędu nie będzie decydował ślepy los, lecz konkurencja wymyślona przez Samorząd Studencki UWM i nazwana Ligą Wydziałów. W tej rywalizacji każdy z prawie 22 tysięcy studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ma okazję przyczynić się do tego, aby to właśnie jego wydział prowadził Paradę! Rywalizacja jak co roku jest bardzo zacięta.

Parada zakończy się na stadionie AZS UWM, gdzie zaraz po jej przybyciu obędzie się przekazanie kluczy do władzy nad najpiękniejszym miasteczkiem akademickim, jakim jest Kortowo. Po zakończeniu Parady odbędą się wybory Miss Wenus 2017.