To zespół, który założył ok. 2004 roku Henryk Czekała „Szkot”, na co dzień lider grupy Mechanicy Shanty a jeszcze wcześniej współzałożyciel innej legendy sceny folku morskiego, Ryczących Dwudziestek.

Skład Szkockiej Trupy to otwarta formuła artystyczna, ale niezmienny jest za to program koncertów - są to zawsze ulubione utwory lidera, stąd też tytuł recitalu „Moje ukochane…”, a wśród nich są i te dawne pieśni folkowe, oparte o źródła amerykańskie czy irlandzkie,  jak i współczesne piosenki żeglarskie. Oczywiście, jak przystało na wytrawnego szantymena, w programie nie brakuje także szant - marynarskich pieśni pracy dawnych pokładów.

Tylko na koncertach Szkockiej… można usłyszeć obok siebie takie hity żeglarskiej sceny jak „Hiszpańskie dziewczyny”, „Cztery piwka”, „Umbriaga”, „Jacht rock’n’roll” „Molly Malone”, „Klipry”, „Wzgórza Walii”, „Maui” czy szanty „Sześć błota stóp”, „Emma”, „Johnson’s Girls” - jednak w nowych aranżacjach, inaczej interpretowane, inaczej zaśpiewane i zagrane.

Każdy z tych muzyków wnosi do Szkockiej Trupy część siebie, swoich doświadczeń, wrażliwości i umiejętności, wyniesionych z wieloletniej już działalności na scenie żeglarskiej, wspólnie tworząc niezłą mieszankę styli, ale przede wszystkim dobrze bawiąc się razem z publicznością.